Jak nauczyć się mówić po niemiecku

Podczas nauki języka obcego jedną z najważniejszych spraw jest nauczyć się dobrze mówić w tym języku. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy uczymy się angielskiego, włoskiego czy niemieckiego. Mówienie po niemiecku jest równie ważne jak opanowanie reguł gramatycznych. Nie sposób zapomnieć, że mowa jest jednym z podstawowych narzędzi komunikacji międzyludzkiej, dlatego tak ważne jest posługiwanie się nią płynnie. Ucząc się języka niemieckiego zwykle największą właśnie trudność sprawa mówienie w tym języku. Nawet znając zasady gramatyki i rozumiejąc wiele słówek, często swobodne mówienie po niemiecku sprawia nie lada problem. Zwłaszcza dla zaczynających dopiero naukę niemieckiego. Co sprawia największą trudność? Tak naprawdę płynność mówienia po niemiecku najbardziej zależy nie od zasobu słownictwa, a od odwagi. Oto kilka sprawdzonych rad jak szybko nauczyć się mówić po niemiecku.

Czy można szybko nauczyć się mówić po niemiecku?

Ucząc się języka niemieckiego mamy świadomość, że każdy jej element jest niezwykle istotny. Najczęściej nacisk w trakcie zgłębiania tajników języka kładziemy na gramatykę, pisanie i słówka. Tymczasem prawidłowa wymowa i płynność mówienia po niemiecku jest równie istotna jak te poprzednie elementy. Ale mówienie po niemiecku może sprawiać nie lada problemy, zwłaszcza początkującym. Dlatego tak jest?

Najczęściej wynika to z braku obycia z językiem, wymową i akcentem. Zdarza się, że podczas nauki niemieckiego w szkole niewiele czasu poświęca się na naukę mówienia po niemiecku. Stąd mogą występować późniejsze problemy z płynnym mówieniem w tym języku. Skupiając się na gramatyce i pisaniu po niemiecku, mówienie zostaje odłożone na dalszy plan. A szkoda. Im później zaczynamy mówić w języku, którego się uczymy tym odwaga komunikacyjna jest niższa. Tymczasem naturalnym porządkiem nauki każdego języka obcego jest słuchanie, poznawanie słówek i zwrotów, mówienie, pisanie i reguły gramatyczne. Ten schemat nauki wydaje się być najbardziej efektywny.

A tak naprawdę można nauczyć się mówić po niemiecku nie znając perfekcyjnie reguł gramatycznych! Wystarczy jako przykład podać dzieci, które nie mają oporów w mówieniu w obcym języku. A wcale nie znają reguł gramatycznych! Dlatego wydaje się, że swobody mówienia po niemiecku należy upatrywać raczej w odwadze mówienia, a nie w znajomości reguł językowych. Swoboda mówienia po niemiecku wypływa bowiem z odwagi. Trudno się dziwić, że po kilku latach nauki nie potrafimy odważnie mówić po niemiecku. Znamy gramatykę, budowę zdań i potrafimy pisać. Ale nie mówić po niemiecku.

Dlatego wiele dobrych kursów językowych ogromny nacisk kładzie na naukę mówienia w języku obcym. Okazuje się, że doskonalenie mowy po niemiecku nie przeszkadza w zdobywaniu teorii. A wręcz przeciwnie. Pomaga w opanowaniu trudnych wyrażeń, dzięki czemu lepiej je rozumiemy.

Czy można szybko nauczyć się mówić po niemiecku? Tak, to możliwe! Niektórzy potrafią nawet w kilka tygodni zacząć mówić płynnie po niemiecku. Jak można to osiągnąć? Aby zacząć mówić po niemiecku, wystarczy odrobina motywacji i odpowiednia metoda uczenia się. Dzięki temu szybko zaczniesz mówić po niemiecku.

Warto przeczytać: Jak zostać tłumaczem medycznym?

Jak można nauczyć się szybko mówić po niemiecku?

Zacznijmy od trybu uczenia się. Jeśli naukę języka zaczynasz od gramatyki, to dobrze. Ale ważniejsze jest przełamanie wstydu w mówieniu po niemiecku. Tym bardziej jeśli dopiero zaczynasz przygodę z niemieckim. Przy rozpoczęciu nauki mówienia po niemiecku najważniejsze jest wiedzieć czego się uczyć. Przede wszystkim, zanim zaczniemy mówić po niemiecku, warto opanować 1000 najczęściej używanych słówek. Dlaczego? Ponieważ dalszy etap nauki mówienia przyjdzie nam łatwiej. Dzięki nim będziesz po prostu miał większą swobodę w tworzeniu poprawnych zwrotów. Kolejnym etapem jest przyswojenie całych poprawnie skonstruowanych zdań po niemiecku. Jeśli znamy już najczęściej używane słówka, będzie to naprawdę proste. Czyli – w pierwszej kolejności słówka, w drugiej całe wyrażenia i zdania po niemiecku.

Jak szybko mogę opanować mówienie po niemiecku?

Najważniejszą sprawą jest słuchanie i powtarzanie. Dzięki temu nauczymy się prawidłowo wymawiać słówko. Nie musimy do tego korzystać z kursu językowego. Można stworzyć własną listę najważniejszych słówek i wyrażeń do nauki języka niemieckiego. Wówczas łatwiej opanujemy mówienie po niemiecku. Własna top lista najważniejszych wyrażeń i sówek oczywiście powinna być stworzona w oparciu o najpopularniejsze niemieckie zwroty. Jeśli stworzysz przypadkową listę, może okazać się, że będzie ona mało przydatna. I do dzieła! Początki mogą być trudne, ale już po kilku dniach przekonasz się, że mówienie po niemiecku wcale nie jest trudne.

Jeśli stworzenie własnej listy zwrotów do nauki niemieckiego jest zbyt trudne, można skorzystać z dostępnego przez internet kursu niemieckiego. Możemy wybrać kurs online, przez komputer albo w formie nagrań mp3. Którą formę wybierzemy zależy tylko od nas. Ważne, aby była wygodna i efektywna.

Bez wątpienia najlepszym sposobem na naukę mówienia po niemiecku są ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia.

Uczyć się mówienia po niemiecku można wszędzie i o każdej porze. W pracy, w domu czy w podróży. Bez treningu wymowy nie nabierzemy odwagi w mówieniu. Dzięki temu już nawet w kilka tygodni od rozpoczęcia nauki mówienia możemy szybko nauczyć się mówić po niemiecku!

Ucząc się swobodnego mówienia warto nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Uczyć się możemy dosłownie wszędzie. Najbardziej komfortowe jest oczywiście uczenie się na kursie, ale w domu również. Jak ćwiczyć mówienie? Mówiąc ciągle, do wszystkich i do wszystkiego.

Dobrą metodą na szybkie opanowanie niemieckiego jest mówienie do siebie. Może wydawać się to niedorzeczne, ale prawdziwe. Mówiąc samemu do siebie słyszymy co i jak wymawiamy i możemy to w każdej chwili skorygować. Dzięki mówieniu do siebie przełamujemy także wstyd przed oceną innych. Przełam więc opory i zacznij mówić do siebie! Ważne, aby mówić na głos. Zacznij opowiadać sobie o tym co chcesz zrobić podczas dnia, jak minął dzień itp. Zobaczysz, że to działa.

Mów do psa, pluszaka czy do kwiatka. Mówienie do kogoś (albo czegoś) innego niż własna osoba jest równe skuteczne jak do samego siebie. Wówczas podczas mówienia po niemiecku skupiamy się na reakcji “odbiorcy” i ćwiczymy koncentrację. Opowiedz psu o książce, która własnie przeczytałeś albo o ulubionym serialu. Nie szkodzi, że nie rozumie. Liczy się odwaga, z którą mówisz. Nieważny jest temat monologu, a cel. Dziel się swoimi przemyśleniami głośno. Tylko wtedy wyłapiesz co jeszcze powinieneś poprawić.

Inną świetną metoda na szybką naukę mówienia po niemiecku jest nagrywanie swoich wypowiedzi. Ograniczanie się w nauce mówienia do samych wypowiedzi to za mało. Dlatego nagrywaj telefonem czy na dyktafon to, co mówisz. Przy odtwarzaniu najlepiej wyłapiesz słówka, nad którymi powinieneś jeszcze ćwiczyć. Poza tym to także świetne źródło kontrolowania postępów w nauce mówienia po niemiecku. Po kilku tygodniach możesz wrócić do pierwszych nagrań i ocenić jakie postępu poczyniłeś w mówieniu.

Dziel się swoimi umiejętnościami. Zaproś do rozmowy znajomych, nawet jeśli nie są biegli w niemieckim. Rozmowa po niemiecku przyniesie korzyści obu stronom. Z jednej strony poćwiczycie słuchanie, a drugiej mówienie w tym języku. Ważne, aby osoba z którą będziemy ćwiczyć mówienie po niemiecku była tą, przy której nie czujemy skrępowania. Jeśli bowiem w jej towarzystwie czujemy się swobodnie, z równą odwagą będziemy z nią rozmawiać po niemiecku.

I jeszcze jedno słówko w temacie jak szybko nauczyć się mówić po niemiecku. Dobrą metodą na szybką naukę mówienia w każdym języku jest znalezienie partnera do rozmów przez internet. To dobre rozwiązanie gdy nie mamy znajomych z którymi moglibyśmy szlifować mówienie w języku obcym. W internecie dostępnych jest wiele grup pasjonatów niemieckiego, do których możemy dołączyć i ćwiczyć mówienie po niemiecku. To naprawdę proste.

Nauka mówienia po niemiecku może być naprawdę łatwa i przyjemna. Dzięki odpowiednim metodom nauki, już po kilku tygodniach możemy nauczyć się płynnie mówić po niemiecku. Nauka mówienia naprawdę jest prosta. Trzeba tylko chcieć. Sprawdźcie sami!

Może Cię też zainteresować: